Certyfikat FairTrade to znak uczciwego handlu, który łączy producentów z biedniejszych regionów świata oraz importerów i konsumentów z bogatszej jego części. W Europie coraz większą uwagę zwracamy na produkty z certyfikatem FairTrade. W Stop.Cafe na stacjach ORLEN podawana jest wyłącznie kawa FairTrade, która daje klientom poczucie, że troszczą się nie tylko o środowisko, ale i sprawiedliwy handel.
Co to jest fair trade – znaczenie
Fair trade to po angielsku sprawiedliwy handel. Hasło to oznacza zarówno ruch na rzecz uczciwego handlu, jak i system certyfikacji, który potwierdza, że dany produkt został wyprodukowany właśnie zgodnie z tymi zasadami. Co to znaczy fair trade? To przede wszystkim uczciwy handel, który każdemu dostawcy i producentowi daje szansę zaistnienia na międzynarodowym rynku i możliwość rozwoju oraz godnego życia.
Czym jest i na czym polega sprawiedliwy handel?
Definicja sprawiedliwego handlu, czyli fair trade jest bardzo szeroka. To przede wszystkim ruch organizacji pozarządowych, samych konsumentów, importerów i spółdzielni (szczególnie tych z tzw. Globalnego Południa). Idea sprawiedliwego handlu zakłada, że drobni wytwórcy i producenci, przede wszystkim z tzw. Trzeciego Świata (Afryki, Ameryki Południowej, Indii oraz innych krajów Azji) zyskują dostęp do globalnego rynku. Zasady sprawiedliwego handlu chronią rolników i wytwórców w biedniejszych regionach świata przed wyzyskiem, ubóstwem i rozwarstwieniem społecznym. Organizacja sprawiedliwego handlu pomaga w dostępie do globalnych rynków drobnym producentom i wytwórcom, którzy bez takiego wsparcia nie mieliby szans na eksport swoich produktów za rozsądną cenę (ważny element to zagwarantowana cena minimalna). Istotny jest też wymiar prospołeczny. FairTade to także:
- zakaz pracy dzieci,
- zakaz niewolniczej pracy,
- ochrona równych praw kobiet i mężczyzn,
- prowadzenie rejestru godzin pracy i nadgodzin,
- obowiązek zawierania umów o pracę i umów tymczasowych,
- wolność tworzenia związków zawodowych.
O czym świadczy certyfikat FairTrade?
Certyfikat FairTrade to znak, że produkt został wyprodukowany i sprowadzony do kraju, w którym go kupujemy zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. Chodzi tutaj o zbudowanie trwałej relacji między producentami i wytwórcami z biedniejszych regionów świata a konsumentami w bogatszych jego częściach (w dużej mierze chodzi o Europę Zachodnią i Stany Zjednoczone, ale nie tylko). Certyfikat sprawiedliwego handlu przyznawany jest jednak produktowi, a nie importerowi. Trzeba wobec tego pamiętać, że nie wszystkie produkty danego producenta mogą spełniać warunki FairTrade i być oznaczone tym znakiem. Warto więc za każdym razem to sprawdzać.
Nie tylko kawa FairTrade. Przykłady produktów z certyfikatem FairTrade
W Stop.Cafe czeka na Ciebie kawa FairTrade. Jest to z pewnością produkt, o którym w kontekście sprawiedliwego handlu mówi się najczęściej. Wynika to przede wszystkim z tego, że właściwie wszystkie uprawy kawy zorganizowane są w krajach Trzeciego Świata. Tym bardziej więc wielu konsumentów zwraca uwagę, czy sprzedawana jest kawa z certyfikatem FairTrade. Wybierając kawę w Stop.Cafe, możesz być pewien, że troszczysz się nie tylko o środowisko, ale i uczciwy handel. Certyfikat FairTrade nie dotyczy jednak tylko kawy:
- oznaczane są nim także inne produkty spożywcze – herbata, kakao, cukier (przede wszystkim trzcinowy), owoce egzotyczne, orzechy,
- certyfikowane są w ten sposób również wyroby sportowe, materiały bawełniane, drewno, złoto, a nawet kwiaty.
Dlaczego warto kupować produkty FairTrade?
Idea sprawiedliwego handlu jest oczywiście tematem wielu dyskusji. Przeciwnicy tego typu rozwiązań twierdzą, że jest to wprowadzenia sztucznych zasad, które nie wypływają z funkcjonowania samego rynku. Warto jednak pamiętać, że sprawiedliwy handel, którego wyrazem jest certyfikat FairTrade, w realny sposób zmienia sytuację producentów rolnych w krajach Ameryki Łacińskiej i Karaibów, Afryki, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii.
- Dostęp do globalnych rynków zyskują drobni rolnicy, wytwórcy z marginalizowanych grup społecznych.
- Ludzie ci mają większy wpływ na swoje życie i pracę, mogą planować swoją przyszłość, przede wszystkim nie są wykorzystywani i nie żyją w nędzy.
Chodzi tutaj nie tylko o ustalanie ceny skupu, która ma pokrywać realne koszty produkcji, ale i ustalanie godziwych warunków pracy, przeciwdziałania pracy przymusowej, dyskryminacji i wielu innym zachowaniom, przed którymi niestety nadal spora część wielkich korporacji się nie wzdraga.