Cappuccino – włoski kawowy przysmak, który podbił serca Polaków

Nie ma chyba drugiej włoskiej mlecznej kawy, która tak bardzo przypadłaby do gustu Polakom, jak cappuccino. To połączenie aromatycznego espresso dopełnionego idealnie spienionym mlekiem daje wyjątkowy efekt. Napój znakomicie smakuje, ale i delikatnie stawia na nogi.

Cappuccino – co to za napój?

Kawa cappuccino to idealne połączenie pojedynczego espresso z mlekiem i mleczną pianką. Smak tej kawy jest bardziej intensywny niż w caffe latte. W porcji napoju, 1/3 objętości stanowi espresso, 1/3 – mleczna piana i 1/3 – gorące mleko. Cappuccino to niewątpliwie symbol Włoch, a zarazem jeden z najpopularniejszych napojów kawowych na świecie. W Stop.Cafe na stacjach ORLEN możesz spróbować także wiele innych kaw, między innymi smakowego cappuccino creme brulee, bardziej mlecznej latte, kawy z mlekiem, cafe mocha czy flat white, a także mocniejszej doppio lub czarnej kawy bez dodatku mleka. Sprawdź nasze kawowe menu.

Cappuccino – ile ml ma ten napój?

Uznaje się, że optymalna wielkość filiżanki, w której przygotowuje się cappuccino, powinna mieć 150–250 ml. W Stop.Cafe do wyboru masz dwie pojemności tego aromatycznego napoju. Podstawowa ma 210 ml, a większa, podwójna porcja – 420 ml. Dzięki podwojeniu składników wykorzystanych do parzenia cappuccino jest równie aromatyczna i nie traci nic ze swojego wyjątkowego smaku.

Jak zrobić cappuccino? Skład i sposób parzenia

Cappuccino przygotowuje się na bazie espresso. Bardzo ważny jest więc tutaj smak tego naparu. W samoobsługowych ekspresach Stop.Cafe espresso parzymy ze świeżo zmielonych ziaren. Natomiast cappuccino powstaje poprzez dodanie espresso do gorącego i spienionego mleka. To między innymi poziomem spienienia mleka cappuccino różni się od latte. Na jedną porcję espresso przypada około pół szklanki spienionego mleka. Ważne, aby ostatecznie napój był maksymalnie kremowy i gładki. Piana nie może być więc przesadnie sztywna. Nasza kawa cappuccino jest więc przyjemnie mleczna, ale i bardzo aromatyczna.

Ile cappuccino ma kalorii?

Cappuccino ma około 37 kcal na 100 g napoju (co mniej więcej odpowiada porcji 210 ml). Do takiej aromatycznej kawy na stacji ORLEN możesz więc zamówić pyszne ciastko lub inny deser z oferty naszych słodkich przekąsek. W Stop.Cafe wybór jest naprawdę duży.

Kto wymyślił cappuccino?

Cappuccino to bardzo charakterystyczna kawa, symbol Włoch. Ten wyjątkowy mleczny specjał „odkrył” jeden z włoskich zakonników. Był on członkiem wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów, których nazwa po włosku to Cappuccini. Nie ma więc chyba wątpliwości, od czego pochodzi nazwa tego napoju.

Kawa cappuccino to połączenie espresso z idealnie spienionym mlekiem, które łagodzi mocny aromat kawy. Zwykle podaje się je w filiżance o pojemności 150–250 ml.

Czytaj również

Strefy „Bez cukru” to specjalnie oznakowane półki i lodówki na wybranych stacjach paliw z napojami i przekąskami bez dodatku cukru.

W Stop.Cafe pieczone frytki pojawiły się nie tylko ze względu na ich mniejszą kaloryczność, ale i chęć ograniczenia problemów związanych z utylizacją zużytego oleju.

Mrożona cafe frappe została wymyślona w Grecji. Dzisiaj to jedna z idealnych propozycji kawowych na upalne dni. Sięgają chętnie po nią także miłośnicy kawowych deserów.

Flat white to połączenie podwójnego espresso i lekko spienionego mleka. Ta dość „młoda” kawa zyskuje coraz więcej wielbicieli w Polsce.

Cafe mocha to kawa, a właściwie napój kawowy z dodatkiem gorącego spienionego mleka i napoju czekoladowego. Ta wyjątkowa kompozycja z powodzeniem może zastąpić deser.

Caffe latte to jedna z włoskich mlecznych kaw o delikatnym smaku. Bazuje na połączeniu spienionego gorącego mleka i klasycznego espresso.

Wegańskie hot dogi to chętnie wybierana przekąska vege/vegan. Nie jesz mięsa, a chwycił cię głód w trasie? Wpadaj do Stop.Cafe na stacjach ORLEN!

Burger halloumi to jeden z najchętniej wybieranych burgerów wegetariańskich. Pyszny i wyrazisty w smaku ser halloumi to idealny zamiennik mięsa.

Kawa z mlekiem na stacjach ORLEN to espresso z dodatkiem większej ilości gorącej wody i ciepłego mleka. Delikatnie pobudza i uwodzi łagodnym smakiem.