Robimy frytki z pieca, redukując zaśmiecanie planety przepalonym olejem

W Stop.Cafe pieczone frytki pojawiły się nie tylko ze względu na ich mniejszą kaloryczność, ale i chęć ograniczenia problemów związanych z utylizacją zużytego oleju, który jest dla środowiska problematycznym odpadem.

Zużyty olej spożywczy a środowisko

Pieczone frytki nie tylko mają mniej kalorii od tych smażonych w tradycyjny sposób, ale też są od nich bardziej ekologiczne. W Stop.Cafe proponujemy naszym klientom frytki pieczone zarówno ze względu na ich lepsze właściwości odżywcze i niższą kaloryczność, jak i chęć ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na środowisko. Olej jest trudnym dla środowiska odpadem. Rozkłada się bardzo wolno. Ponadto, wylany do kanalizacji zastyga w rurach i może prowadzić do poważnych uszkodzeń całej sieci. Problemy te można zmniejszyć, wybierając pieczone frytki. Pieczenie w żaden sposób nie obniża ich walorów smakowych, a sprawia, że mniej szkodzimy środowisku.

Co zrobić ze zużytym olejem?

Pieczenie frytek pozwala ograniczyć problem utylizacji oleju roślinnego. Lokale, które nie zdecydowały się jeszcze na smażenie frytek bez oleju, muszą sobie z tym wyzwaniem porazić. Co zrobić z olejem po frytkach? Przede wszystkim po smażeniu należy go zlać do odpowiedniego pojemnika. Smażenie wielokrotnie na tym samym oleju jest bardzo szkodliwe i niebezpieczne. Pojawia się jednak pytanie, gdzie wylać zużyty olej? Jedynym słusznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w odbiorze zużytego oleju i profesjonalnej jego utylizacji.

W przypadku smażenia frytek domowych olej także należy zlać do osobnego pojemnika i wyrzucić razem z odpadami zmieszanymi.

Pieczone frytki – ekologiczne i dietetyczne

Jeśli zależy nam na ograniczeniu negatywnego wpływu człowieka na środowisko, zrezygnowania z konieczności drogiego procesu profesjonalnej utylizacji odpadów takich jak olej, możemy po prostu szukać alternatywnych rozwiązań. Jak zrobić frytki bez oleju?

  • Wystarczy zamiast ich smażenia zdecydować się na pieczenie.
  • W wielu stacjach ORLEN Stop.Cafe mamy do tego specjalne piece, a frytki w domu możesz z powodzeniem zrobić w piekarniku lub kupić do tego celu specjalnie przeznaczone urządzenie.
  • Plusów jest znacznie więcej. Nie tylko redukujesz negatywny wpływ na środowisko, ale i obniżasz kaloryczność posiłków. Smażone frytki to pyszna, choć bardzo kaloryczna przekąska, stymulująca wzrost poziomu cholesterolu.
  • Pieczone frytki (nie tylko z ziemniaków) mają znacznie mniej kalorii, a warzywa przygotowane w ten sposób tracą podczas obróbki termicznej mniej wartości odżywczych, witamin i minerałów.

Zarówno więc frytki, które możesz zjeść w Stop.Cafe, jak i te domowe są zdrowsze i bardziej ekologiczne. Wybierając je dbasz o siebie i o środowisko, bo dzięki Twoim świadomym decyzjom, wspólnie możemy ograniczyć ilość zużytego oleju przeznaczonego do utylizacji.

W Stop.Cafe pieczone frytki pojawiły się nie tylko ze względu na ich mniejszą kaloryczność, ale i chęć ograniczenia problemów związanych z utylizacją zużytego oleju.

Czytaj również

Strefy „Bez cukru” to specjalnie oznakowane półki i lodówki na wybranych stacjach paliw z napojami i przekąskami bez dodatku cukru.

Mrożona cafe frappe została wymyślona w Grecji. Dzisiaj to jedna z idealnych propozycji kawowych na upalne dni. Sięgają chętnie po nią także miłośnicy kawowych deserów.

Flat white to połączenie podwójnego espresso i lekko spienionego mleka. Ta dość „młoda” kawa zyskuje coraz więcej wielbicieli w Polsce.

Cafe mocha to kawa, a właściwie napój kawowy z dodatkiem gorącego spienionego mleka i napoju czekoladowego. Ta wyjątkowa kompozycja z powodzeniem może zastąpić deser.

Kawa cappuccino to połączenie espresso z idealnie spienionym mlekiem, które łagodzi mocny aromat kawy. Zwykle podaje się je w filiżance o pojemności 150–250 ml.

Caffe latte to jedna z włoskich mlecznych kaw o delikatnym smaku. Bazuje na połączeniu spienionego gorącego mleka i klasycznego espresso.

Wegańskie hot dogi to chętnie wybierana przekąska vege/vegan. Nie jesz mięsa, a chwycił cię głód w trasie? Wpadaj do Stop.Cafe na stacjach ORLEN!

Burger halloumi to jeden z najchętniej wybieranych burgerów wegetariańskich. Pyszny i wyrazisty w smaku ser halloumi to idealny zamiennik mięsa.

Kawa z mlekiem na stacjach ORLEN to espresso z dodatkiem większej ilości gorącej wody i ciepłego mleka. Delikatnie pobudza i uwodzi łagodnym smakiem.