Kawa flat white – czym się różni się od innych kaw z mlekiem?

Flat white to chyba jedna z najmodniejszych ostatnio kaw. Moda modą, ale kawa jest rzeczywiście wyjątkowo pyszna. To połączenie podwójnego espresso z lekko spienionym mlekiem. Flat white oferuje więc skuteczną dawkę kofeiny i jednocześnie pyszny, mleczny smak.

Kawa flat white – co to za napój?

Flat white to kawa składająca się z podwójnego espresso, które zalewa się gorącym, ale jedynie delikatnie spienionym mlekiem. Nazwa wskazuje przede wszystkim na ten ostatni element, ponieważ flat white to po angielsku „biała płaska”. Nazwa odnosi się więc do poziomu spienienia mleka. A czym różni się flat white od latte, cappuccino lub kawy z mlekiem? We flat white mleko nie jest tak puszyste, jak w latte i cappuccino. Jest go jednak więcej niż w tradycyjnej białej kawie. Po przygotowaniu kawy tworzy płaską powierzchnię i bardzo lekką strukturę. W Stop.Cafe masz jednak możliwość wypróbowania znacznie większej ilości mlecznych kaw: caffe latte, cappuccino czy czekoladowo-mlecznej cafe mocha. Sprawdź całe nasze kawowe menu.

Flat white – ile ml ma ten napój?

Flat white to jedna z mlecznych kaw, bazuje ona na podwójnym espresso które dopełniane jest około gorącym mlekiem. Standardowa porcja ma pojemność to 210 ml. W Stop.Cafe na stacjach ORLEN możesz wypić także podwójną porcję tej wyjątkowo pysznej kawy. Napój o pojemności 420 ml stanowi podwojenie składników wykorzystanych do przygotowania podstawowej porcji napoju.

Jak zrobić flat white? Skład i sposób parzenia

W naszych samoobsługowych ekspresach możesz zaparzyć flat white samodzielnie, wybierając odpowiednią pojemność napoju i dostosowany do niej kubek. Po wybraniu przycisku najpierw trafia do niego podwójne espresso. W Stop.Cafe dużą wagę przywiązujemy do jego jakości. Bazujemy na sprawdzonych mieszankach arabiki i robusty, które zapewniają połączenie mocy kawy z bardzo ciekawym aromatem, lekko orzechową nutą. Espresso zaparzone ze świeżo zmielonych ziaren jest „zalewane” gorącym, delikatnie spienionym mlekiem. Na powierzchni powinna się utworzyć jedynie cieniutka warstwa pianki. Chcesz spróbować przygotowania flat white w domu? Koniecznie wypróbuj naszą mieszankę ziaren do espresso. Możesz ją kupić na stacjach ORLEN i zacząć zabawę w baristę we własnym domu. Pamiętaj, że w kawiarniach do flat white nie wykorzystuje się szklanki, jak do latte, tylko dużą filiżankę.

Ile flat white ma kalorii?

Flat white to kawa, która ma zdecydowanie mniej kalorii niż na przykład cafe mocha. W 100 gramach napoju flat white znajduje się tylko 30 kcal. Ta kawa idealnie sprawdza się więc jako towarzystwo dla słodkiej przekąski po obiedzie lub szybkiej przekąsce w trasie. Sprawdź nasze menu Stop.Cafe i wybierz coś dla siebie!

Kto wymyślił kawę flat white?

Flat white jest stosunkowo „młodą” kawą. Została wymyślona i spopularyzowana na Antypodach w latach 80. i 90. XX wieku. Według słynnej historii „wymyślił” ją pewien barista z Australii, który nie mógł za nic spienić mleka do kawy dla swojego gościa, bo było zbyt chude. W końcu się poddał i podał mu kawę z delikatnie jedynie spienionym mlekiem, przepraszając jednocześnie za „flat white”. Kawa jednak okazała się tak pyszna, że na stałe weszła do menu mieszkańców Australii i Nowej Zelandii, a potem przywędrowała również do Europy.

Flat white to połączenie podwójnego espresso i lekko spienionego mleka. Ta dość „młoda” kawa zyskuje coraz więcej wielbicieli w Polsce.

Czytaj również

Strefy „Bez cukru” to specjalnie oznakowane półki i lodówki na wybranych stacjach paliw z napojami i przekąskami bez dodatku cukru.

W Stop.Cafe pieczone frytki pojawiły się nie tylko ze względu na ich mniejszą kaloryczność, ale i chęć ograniczenia problemów związanych z utylizacją zużytego oleju.

Mrożona cafe frappe została wymyślona w Grecji. Dzisiaj to jedna z idealnych propozycji kawowych na upalne dni. Sięgają chętnie po nią także miłośnicy kawowych deserów.

Cafe mocha to kawa, a właściwie napój kawowy z dodatkiem gorącego spienionego mleka i napoju czekoladowego. Ta wyjątkowa kompozycja z powodzeniem może zastąpić deser.

Kawa cappuccino to połączenie espresso z idealnie spienionym mlekiem, które łagodzi mocny aromat kawy. Zwykle podaje się je w filiżance o pojemności 150–250 ml.

Caffe latte to jedna z włoskich mlecznych kaw o delikatnym smaku. Bazuje na połączeniu spienionego gorącego mleka i klasycznego espresso.

Wegańskie hot dogi to chętnie wybierana przekąska vege/vegan. Nie jesz mięsa, a chwycił cię głód w trasie? Wpadaj do Stop.Cafe na stacjach ORLEN!

Burger halloumi to jeden z najchętniej wybieranych burgerów wegetariańskich. Pyszny i wyrazisty w smaku ser halloumi to idealny zamiennik mięsa.

Kawa z mlekiem na stacjach ORLEN to espresso z dodatkiem większej ilości gorącej wody i ciepłego mleka. Delikatnie pobudza i uwodzi łagodnym smakiem.