Burgery wege to świetna alternatywa dla osób, które chcą poszukać zamienników mięsa. Burgery wegetariańskie z kaszą, burakiem i halloumi nie odbiegają smakiem od swoich mięsnych wersji, a są od nich znacznie zdrowsze.
Burgery wegetariańskie – na co zamienić mięso?
Burgery wege to jedna z bardziej lubianych szybkich potraw wegetariańskich, które świetnie sprawdzają się w trasie. To zamienniki klasycznych mięsnych kanapek. Wersje wegetariańskie zyskują coraz więcej zwolenników, także wśród klientów Stop.Cafe. Kusi przede wszystkim ich bardzo atrakcyjny smak. W stosunku do burgerów mięsnych wymiany wymaga oczywiście mięsne źródło białka. Możliwości jest co najmniej kilka.
Z czego robimy wege burgery?
Burger wegetariański różni się od mięsnego przede wszystkim głównym składnikiem, czyli bezmięsnymi zamiennikami kotletów. Pozostałe elementy, jak tradycyjna pszenna bułka do burgera, a także warzywa (ogórek, pomidor, sałata, cebula) są stałym elementem dania. Do środka bułki dodawany jest także aromatyczny sos, dopasowany do rodzaju wegetariańskiego kotleta. Różnica zaś tkwi w samym środku burgera. Wyróżniamy trzy najpopularniejsze burgery wege w Stop.Cafe na stacjach ORLEN.
Burger halloumi
Ser halloumi to cypryjski przysmak, który bardzo często wykorzystywany jest jako zamiennik mięsa. Jest przygotowywany z mleka krowiego, owczego i czasami koziego. Ma wyrazisty smak, zwartą konsystencję i charakterystyczną skórkę, dzięki czemu idealnie zastępuje kotlet mięsny. To bogate źródło witamin z grupy B, witamin A, E, D, K, a także m.in. magnezu. Smakuje przy tym bardzo dobrze, nic dziwnego więc, że jest jednym z chętniej wybieranych wege burgerów na stacjach ORLEN.
Burger z buraka
Burgery z buraków to jedne z chętniej przygotowywanych i wybieranych wege burgerów. To, czym urzekają smakoszy, to przede wszystkim słono-słodki smak, lekko chrupiąca konsystencja i kolor warzywa, idealnie „udający” mięsne burgery. Buraki do burgera wege najczęściej się obgotowuje i ściera na tarce lub sieka, a następnie miesza z kaszą i doprawia. Kasza pozwala skleić i uformować farsz na kształt kotleta. Całość pysznie smakuje, a do tego buraki są bogate w żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, rubid i cez.
Kasza burger
Kasza burger jest smaczny i nieco pikantny. W jego skład wchodzi kasza jęczmienna, czerwona papryka, cebula, koncentrat pomidorowy, płatki owsiane (zawierają gluten), olej rzepakowy i inne dodatki. Smaku dodają mu aromatyczne przyprawy i zioła, takie jak nać pietruszki, pestki słonecznika, sól, lubczyk, kmin rzymski, a także płatki chilli i pieprz cayenne. Taki skład dostarcza wiele witamin (m.in. B, C, E, A, K), składników mineralnych (np. magnez, wapń, potas i fosfor) i innych wartościowych substancji.
Ile kalorii mają burgery wegetariańskie?
Burgery wegetariańskie najczęściej są mniej kaloryczne od mięsnych wariantów. Wiele osób wybiera je także z tego powodu. W 100 gramach burgera znajduje się od 177 do 329 kcal. Najbardziej dietetyczny jest kasza burger (177 kcal), zbliżoną wartość ma burger z buraka, a najwięcej kalorii ma burger halloumi (329 kcal).